Domů na seznam kázání z bible, Voda života.

O projektu

     Od 1.1.2007 jsou kázání dostupná na požádání, pokud si chcete kázání stáhnout, napiště email na info zavináč fotobit.cz, můžete také použít lampárnu

O projektu

Projekt digitalizace "Kázání církve Voda života" vzniknul v roce 2000. Proč zrovna Voda života? A proč zrovna Saša Flek?

Celá ta historie začíná někdy v roce 90. Jen jemně jsem se ochomýtnul o církev Voda života, a tohle setkání mne posunulo v mnoha ohledech tak mocně, že na to dodnes s povděkem vzpomínám (Více o tom prvním setkání si můžete přečíst v krátkém článku Jak Cizinec k Ježíši prišel, pokud vás to bude blíže zajímat).

O pár let později jsem narazil na záznamy různých kázání z nakladatelství Dynamis a pár kazet si koupil. Po českých církvích putovalo desítky více či méně kvalitních kopií kazet, které lidi rádi poslouchali, půjčovali a nahrávali. Na většině těch kazet bylo jen několik málo autorů. A protože ctím autorská práva, vybral jsem si právě toho jednoho - je lehčí jednat s jedním člověkem, než mnoha různými autory.

I tak nějakou dobu trvalo získat svolení jak Saši Fleka, tak církve Slova Života a s tím zároveň originály a mastery nahrávek na kazetách. Trošičku mě překvapilo, když jsem domu přivezl 9 plných banánových krabic, v každé 270 audio kazet. Byla to pěkná hromada.

Průběh práce

Nastalo pracné třídění na autory, pak na originály, mastery a kopie, nákup slušné amatérské techniky (kazeťák Technics, zvukovka Sound blaster Extigy). Potom už jen stovky hodin u kazeťáku - zapnout nahrávání, pustit kazetu, za hodinu či hodinu a půl zkontrolovat výsledek, pustit znova, když se něco nepovedlo. Tohle celé asi 500x (některá kázání jsou i na třech kazetách). Prvotním výsledkem bylo 120GB syrových nahrávek. Pak sestříhat konce, vystříhnout, co tam nepatří (kazety byly častokrát více použité, nahrávky chval nejsou až v tak vysoké kvalitě). Další 100GB mezivýsledek. Pak to celé zazálohovat na DVD.

Potom utřídit do databáze, zjistit, co už je nahráno a co ne. Pak vybrat vhodné filtry - kompresor, redukce šumu, redukce hlasitých basů, vyrovnání úrovně hlasitosti... A tohle provést pro 230 souborů, každý o velikosti asi 600MB. Takže koupit nové PC (Athlon 64 s 512 MB RAM) aby se s těmi soubory dalo dělat v rozumném čase. I na tom novém PC bežely všechny filtry v dávce víc jak 24 hodin v kuse ...

Výsledek už se dal docela poslouchat. Teď už bylo jen třeba zkomprimovat kázání do MP3 (protože MP3 dneska přehraje už každý) a WMA (protože WMA má přeci jen o třídu lepší kompresi pro mluvené slovo), označit každý soubor správnou popiskou ID3 tagů a pomocných popisů. Komprimace běžela několik dní. Konečný výsledek: 10 GB zvukových zkomprimovaných dat.

A co teď s tím? Můj původní plán distribuovat kázání na CD a DVD se zatím nenaplnil, hlavně proto, že je to příliš náročné. A tak přišel na řadu web - stačilo vymezit 10GB prostoru na webu, udělat malou aplikaci na zobrazování dat - a tak jste tady.

I tak se asi na výsledku najde dost chybiček - mnohé mastery proběhly kopírkou snad i tisíckrát a dropouty jdou jen těžko obnovit. Pokud tedy narazíte na chybičky, budu rád, když nás upozorníte - k dispozici je Lampárna a vaše připomínky jsou vítány.

Přeji každému, kdo se sem dostal, příjemný poslech a hodně užitku.

Toník Foller
TOPlist
CNW:Counter